Ustka apartamenty
Apartament "PRZYSTAŃ" - 200m od promenady i plaży po wschodniej stronie w Ustce
Apartamenty Ustka
Apartament "POD SOSNAMI" - w otoczeniu sosnowego lasu, na najładniejszym osiedlu "Cztery żagle" w Ustce
Apartamenty nad morzem
Apartament "PRZYSTAŃ" - kuchnia
Ustka Apartamenty
Apartament "POD SOSNAMI" - aneks kuchenny

Przeczytane dla Was

 

2013-02-01

Zabytkowe szyny z 1914 roku wyeksponowane w Ustce

 

Szyny zostały znalezione w czasie remontu starej nawierzchni w porcie rozpoczętego w ubiegłym roku. Pisałem o tym w newsach w kwietniu ubiegłego roku. Szególy: tutaj. Szyny są pozostałością linii kolejowej prowadzącej od dworca kolejowego przez tereny stoczniowe aż do portu. Po konserwacji i odnowieniu  zostaną one wyeksponowane we wschodniej części portu morskiego w Ustce. 
Szyny zostały dokładnie wypiaskowane i zakonserwowane. Wrócą na swoje stare miejsce na niewielkim odcinku nabrzeża portowego. Zostaną tylko obłożone nową kostką brukową.

Jedna z szyn znajdzie się również przed ustecką latarnią morską.
Ponowne "wmontowanie" szyn w nabrzeże jest częścią modernizacji i przebudowy wschodniej części portu, która ma się zakończyć do czerwca tego roku. Inwestorem jest Urząd Morski w Słupsku. Inwestycja obejmuje większość nabrzeży portowych, które zostałną całkowicie odnowione. 

Starsi ustczanie pamiętają tory, które biegły wzdłuż kanału portowego. Pociągi przyjeżdżały po zboże do spichlerza w usteckim porcie. W przeszłości kolej przywoziła też turystów do samego portu. Przed II wojną światową wczasowicze docierali pociągiem aż do peronu przy latarni morskiej po stronie wschodniej, a także na zachodnią plażę.

Remont wschodnich nabrzeży w usteckim porcie jest prowadzony w ramach programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013?, z którego Urząd Morski w Słupsku otrzymał ponad 11 milionów złotych dofinansowania unijnego. Cała inwestycja ma kosztować ponad 15 milionów złotych.

 

Opracowano na podstawie http://www.ustka.naszemiasto.pl oraz http://www.gp24.pl