Ustka apartamenty
Apartament "PRZYSTAŃ" - 200m od promenady i plaży po wschodniej stronie w Ustce
Apartamenty Ustka
Apartament "POD SOSNAMI" - w otoczeniu sosnowego lasu, na najładniejszym osiedlu "Cztery żagle" w Ustce
Apartamenty nad morzem
Apartament "PRZYSTAŃ" - kuchnia
Ustka Apartamenty
Apartament "POD SOSNAMI" - aneks kuchenny

Przeczytane dla Was

2012-06-17

Pięć wariantów zabudowy Placu Wolności w Ustce,

Trzynastego czerwca odbyło się w miejskim ratuszu spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Ustki w sprawie zmiany sposobu użytkowania jednego z centralnych placów Ustki - Placu Wolności.

Z tego co mówią mieszkańcy Ustki i informacji na internetowych forach urząd nie za bardzo zadbał o nagłośnienie tego spotkania, w związku z czym na spotkanie przyszło niewiele, bo tylko ok. 20 osób, głównie mieszkańców budynków przy Placu Wolności i okolicznych ulic (Piłsudskiego).

Ratusz przedstawił pięć wariantów planu zagospodarowania tej przestrzeni. Wszystkie zakładają ograniczenie dotychczasowej głównej funkcji - funkcji parkowej i częściową sprzedaż terenu prywatnym inwestorom.

Żadna z przedstawionych wersji nie spodobała się ani nielicznym mieszkańcom, ani radnym miejskim.

Co może budzić zdziwienie, entuzjazmu w ocenie propozycji nie wykazał również sam burmistrz.

W toku dyskusji, wywołany dość obcesowo do odpowiedzi stwierdzeniem jednego z mieszkańców ..." w czyjej chorej głowie zrodził się ten plan..." do autorstwa pomysłu przyznał się vice-burmistrz (dementując jednocześnie insynuacje pytającego).

Jego argumentacja jest prosta:

- miasto nie ma pieniędzy na utrzymanie tego terenu w obecny sposób - teren parku jest zaniedbany i wymagałby znacznych nakładów, żeby spełniał funkcje reprezentacyjne

- miasto potrzebuje pieniędzy, jak kania dżdżu.

Argumentacja mieszkańców jest równie prosta:

- likwidacja parku będzie działaniem, które zmieni prawie stuletnią tradycję!!

- likwidacja targowiska pozbawi dochodów liczną grupę mieszkańców Ustki żyjących z handlu na placu.

 

Ja również mam swoje zdanie.

Dawniej miasto i mieszkańcy mieli przychody głównie z przemysłu. Stocznia, w swoich najlepszych latach, wypłacała niezłe pensje  dla ponad półtora tysiąca ludzi, do tego istniały dwa duże przedsiębiorstwa połowowo-przetwórcze: Korab i Łosoś.

 

IMG 20120623 00237

Funkcja turystyczna nie była więc główną lecz uzupełniającą funkcją miasta. Dziś Ustka żyje głównie z turystyki. Rozbudowa bazy turystycznej i usługowej to jedyna szansa rozwojowa miasta. A projekt mógłby przynieść dochody zarówno jednorazowe - ze sprzedaży terenu, jak również systematyczne - z podatku od nieruchomości oraz z podatków pośrednich, jako, że założeniem jest zainstalowanie na parterze planowanych tam budynków funkcji handlowej i usługowej. Dopiero z takich działań pojawią się pieniądze na zieleń.

 

 

  Plac Wolności w Ustce w lecie wygląda jak stepW tym kontekście należało by ratusz namawiać do szybszych działań zmierzających do zagospodarowania zachodniej plaży. Komercjalizacja tych terenów mogłaby doprowadzić do powstania w przyszłości nadmorskiej promenady również po tamtej stronie portu.Wracając na ziemię i na Plac Wolności - wydaje się, że argumenty obu stron są ważkie. Wyjściem będzie zapewne przyjęcie wersji, która w najmniejszy sposób będzie ingerowała w teren parku i zachowa jego największą część.

IMG 20120623 00239Jednocześnie sprzedaż części tego terenu pozwoli miastu uzyskać środki na konieczną w mieście modernizację i lepsze utrzymanie zieleni.

Bo z tym rzeczywiście nie jest w Ustce najlepiej. A targowisko można przecież przenieść w inne, mniej reprezentacyjne miejsce Ustki.

 Żeby udokumentować dzisiejszy wygląd Placu Wolności zrobiłem kilka zdjęć telefonem komórkowym.

Może warto uchwycić coś, co za kilka lat może wyglądać zupełnie inaczej.

Zapisz