Ustka apartamenty
Apartament "PRZYSTAŃ" - 200m od promenady i plaży po wschodniej stronie w Ustce
Apartamenty Ustka
Apartament "POD SOSNAMI" - w otoczeniu sosnowego lasu, na najładniejszym osiedlu "Cztery żagle" w Ustce
Apartamenty nad morzem
Apartament "PRZYSTAŃ" - kuchnia
Ustka Apartamenty
Apartament "POD SOSNAMI" - aneks kuchenny

Przeczytane dla Was

Zabytkowe torowisko w porcie w Ustce

 

2012-04-05

W czasie remontu portu w Ustce odkryto torowisko z 1914 roku

 

Tory mające prawie sto lat zostały odkryte podczas remontu nabrzeża w porcie morskim w Ustce. Na szynach są wybite daty produkcji. Zostały one wykonane w 1914 roku.

Tory to pozostałość linii kolejowej, która biegła od dworca kolejowego do portu. Jeden z elementów torowiska zostanie wyeksponowany w okolicy usteckiej latarni morskiej.

Do naszych czasów nie przetrwało kompletne torowisko tylko niewielkie odcinki szyn. Dlatego też pokazane zostaną tylko krótkie odcinki szyn w porcie i przy latarni morskiej, areszta zostanie ponownie zasypana. Może odkopią ją przyszłe pokolenia. Wówczas, gdy pojazdy szynowe powszechnie poruszać się już będą na poduszkach magnetycznych,metalowe szyny, jeśli  przetrwają w wilgotnej w końcu ziemi, będą stanowiły większą wartość historyczną.

 

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich, Piotr Witkowskistwierdził w rozmowie z gazetą, że szyna przed latarnią w Ustce znajdzie się obok leżących tam już innych zabytkowych przedmiotów związanych z budową statków: stępki, kotwicy i knagi. W tym roku powinien się też pojawić przy latarni w Ustce dzwon przeciwmgłowy, który będzie wzorowany na dzwonie stojącym w tym miejscu w przeszłości. Dzwon będzie zamontowany na drewnianej konstrukcji.

Odsłonięcie dzwonu jest planowane na Święto Ustki.

Opracowano na podstawie: http://www.dwumiasto.pl/