Cialis accept btc
 
 
Apartamenty Ustka
Apartament "POD SOSNAMI" - w otoczeniu sosnowego lasu, na najładniejszym osiedlu "Cztery żagle" w Ustce
Ustka Apartamenty
Apartament "POD SOSNAMI" - aneks kuchenny
Ustka apartamenty
Apartament "PRZYSTAŃ" - 200m od promenady i plaży po wschodniej stronie w Ustce
Apartamenty nad morzem
Apartament "PRZYSTAŃ" - kuchnia

Atrakcje turystyczne

Ustka apartamenty

 2012-06-17

Słowiński Park Narodowy

 

Jedną z jednodniowych wycieczek, które można zaplanować w okolicach Ustki jest wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego.

Słowiński Park Narodowy powstał w 1967r. jako 11 krajowy i drugi, po Wolińskim, nadmorski Park Narodowy w Polsce. Wówczas park liczył nieco ponad 18 tys. hektarów. W następnych latach przejmowano w zarząd SPN kolejne obszary porządkując jednocześnie ich sytuację prawną.
W 2004r. do SPN należało już ponad 32 tysięcy hektarów, w tym 21,5 tys. hektarów położonych na lądzie oraz 11,2 tys. ha wód przybrzeżnych Bałtyku. Razem z otulinami park liczy  ponad 30 tys. hektarów. Siedzibą SPN jest Smołdzino.

Udostępnienie parku w celach dydaktycznych i turystycznych jest tylko jednym z jego zadań.

Czytaj więcej: Słowiński Park Narodowy

 2012-06-10

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, "Kraina w Kratę"

 

Swołowo znajduje się 14km na południowy zachód od Ustki, 13km od morza. Wieś leży około kilometra od drogi Słupsk-Darłowo. 

Do wsi można dojechać z dwóch stron: jadąc główną drogą Słupsk-Darłowo lub skręcając z drogi krajowej nr 6 Słupsk-Szczecin (ok.7km za Słupskiem).

Wieś jest jedną z najstarszych w regionie słupskim. Po raz pierwszy wspomniano o niej na piśmie w 1230 roku. W tm czasie stała się ona własnością zakonu Joannitów, który został sprowadzony do Starego Sławna przez sławieńskiego księcia.

Czytaj więcej: Muzeum w Swołowie

 

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

 

W pobliżu jeziora Łebsko, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, znajduje się niewielka wieś Kluki. Jest ona położona w odległości około 40 kilometrów od Ustki.

Wieś ta była kiedyś zamieszkana przez Słowińców - rdzenną ludność Kaszubską nadmorskich terenów. Chcąc ratować pozostałości kultury materialnej tej ludności zorganizowano w Klukach - małej, żyjącej wsi na terenie parku - Muzeum Wsi Słowińskiej. Takie położenie muzeum sprawia, że zbiory wtopiły się w otaczającą muzeum przyrodę.

Stare chałupy i zagrody ożywają dzięki częstym odwiedzinom grup turystów oraz w czasie organizowanych tu imprez folklorystycznych pokazujących dawną kulturę ludności Słowińskiej.

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Słupsk to dawniej wojewódzkie, dziś powiatowe miasto odległe o 18 kilometrów od Ustki. W Słupsku jest wiele atrakcji turystycznych. Jego historię, jak i historię regionu najlepiej można poznać  w Muzeum Pomorza Środkowego. Jest to muzeum wielodziałowe. Zorganizowano w nim stałe wystawy prezentujące historię Pomorza oraz dynastii Gryfitów, która panowała na tych terenach. Pokazano na nich również pozostałości kultury materialnej tutejszej ludności. Muzeum posiada też bogatą kolekcję dzieł sztuki.

Czytaj więcej: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Witkacy w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Kiedy pogoda w Ustce nie pozwala na plażowanie, warto wybrać się do odległego tylko 18 km od Ustki Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Znajduje się tam wśród innych zbiorów największa w Polsce i na świecie kolekcja dzieł  Stanisława Ignacego Witkiewicza

Pierwsze prace Witkacego trafiły do niej w roku 1965, w którym to muzeum zakupiło 110 pastelowych prac. Sprzedał je muzeum mieszkający w tym czasie w Lęborku Michał Białynicki-Birula, syn Teodora - zakopiańskiego lekarza, przyjaciela Witkacego. 

W tym czasie twórczości portretowej Witkacego nie ceniono jeszcze tak wysoko, jak jego dramatów. W 1973 roku  muzeum dokupiło 12 rysunków i 2 portrety ze zbiorów rodziny Jana Józefa Głogowskiego, inżyniera i fotografa. 

Czytaj więcej: Witkacy w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Więcej artykułów…

  1. Atrakcje turystyczne Ustki