Ustka apartamenty
Apartament "PRZYSTAŃ" - 200m od promenady i plaży po wschodniej stronie w Ustce
Apartamenty Ustka
Apartament "POD SOSNAMI" - w otoczeniu sosnowego lasu, na najładniejszym osiedlu "Cztery żagle" w Ustce
Apartamenty nad morzem
Apartament "PRZYSTAŃ" - kuchnia
Ustka Apartamenty
Apartament "POD SOSNAMI" - aneks kuchenny

Muzeum w Swołowie

 2012-06-10

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, "Kraina w Kratę"

 

Swołowo znajduje się 14km na południowy zachód od Ustki, 13km od morza. Wieś leży około kilometra od drogi Słupsk-Darłowo. 

Do wsi można dojechać z dwóch stron: jadąc główną drogą Słupsk-Darłowo lub skręcając z drogi krajowej nr 6 Słupsk-Szczecin (ok.7km za Słupskiem).

Wieś jest jedną z najstarszych w regionie słupskim. Po raz pierwszy wspomniano o niej na piśmie w 1230 roku. W tm czasie stała się ona własnością zakonu Joannitów, który został sprowadzony do Starego Sławna przez sławieńskiego księcia.

Dziś Swołowo jest warte odwiedzenia, gdyż we wsi zachowało się wiele budynków, których historia sięga XVIII i XIX wieku. W wiejskich obszarach Pomorza przeważało wówczas budownictwo szkieletowe. Był to styl budownictwa stosowany w całej Europie północnej, szczególnie w krajach nadbałtyckich. Podobieństwo architektoniczne świadczy o dobrej komunikacji i szybkim rozprzestrzenianiu się technologii budowania. Charakterystyczne wypełnienie kwater konstrukcji szkieletowej gliną i bielenie ich wapnem spowodowały, że domy przypominały wyglądem kratownicę. Dlatego też teren pomiędzy Ustką Słupskiem i Sławnem, na którym możemy zobaczyć wiele  tego typu budynków nazwano " Krainą w Kratę".

Wieś najlepiej zwiedzać pieszo. Zachowane rozłożenie budynków wzdłuż tzw. owalnicy powoduje, że wieś można obejść dookoła i wyjść w tym samym miejscu z którego wyruszaliśmy. Na początku naszego stulecia Muzeum Pomorza Środkowego przejęło jedną z zagród w Swołowie, zagrodę Albrechta, która  jest typową, zamkniętą w czworobok zagrodą zamożnego chłopa. Typową dla tego terenu zarówno w XIX, jak  i w XX wieku. W latach 2004-2008, za pieniądze z Unii Europejskiej odrestaurowano ją i udostępniono zwiedzającym.

Ponownie uzyskano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu samorządu województwa pomorskiegona w latach 2007 – 2013.

Te pieniądze umożliwiły odbudowę kolejnych budynków w Swołowie.

Są to budynki:

- Stodoła zagrodnika

- Chałupa zagrodnika

- Budynek gospodarczy – stolarnia

- Budynek gospodarczy z piecem chlebowym

- Kuźnia

- Stodoła bogatego pomorskiego chłopa

- Dom chlebowy

- Budynek gospodarczy – lodownia

Muzeum można zwiedzać:

- w poniedziałek, w godzinach 10.00 - 15.00. W tym dniu wstęp do muzeum jest wolny. Otwarta jest jednak tylko jedna zagroda

- od wtorku do niedzieli: 10.00 - 18.00. W tym dniu wstęp do muzeum jest płatny.

Opracowano na podstawie informacji ze strony internetowej muzeum w Swołowie: http://www.muzeum.swolowo.pl/