Ustka apartamenty
Apartament "PRZYSTAŃ" - 200m od promenady i plaży po wschodniej stronie w Ustce
Apartamenty Ustka
Apartament "POD SOSNAMI" - w otoczeniu sosnowego lasu, na najładniejszym osiedlu "Cztery żagle" w Ustce
Apartamenty nad morzem
Apartament "PRZYSTAŃ" - kuchnia
Ustka Apartamenty
Apartament "POD SOSNAMI" - aneks kuchenny

Przeczytane dla Was

2013-02-15

Największy pracodawca w Ustce zmienia właściciela.

Jerzy Malek pozbywa się MORPOL-u

 

W poniedziałek 17 grudnia 2012 r. zapadła decyzja w sprawie sprzedaży 48,5 proc. udziałów w spółce Morpol, donosi nportal.no.

Co to oznacza dla Ustki?

Morpol to polski producent przetworów z łososia, którego właścicielem jest Jerzy Malek. Firma ma siedzibę w pobliżu Ustki, jest największym pracodawcą w okolicy i - co ciekawe - jest notowana na giełdzie nie w Warszawie, lecz w Oslo.

W wyniku tej transakcji Jerzy Malek stanie się jednocześnie akcjonariuszem Marine Harvest ponieważ część płatności zostanie dokonana w akcjach tej spółki. Łączna wartość transakcji to ponad 520 mln złotych.

W gotówce zapłacono ponad 284 mln złotych. Pozostała część zapłacona zostanie w akcjach Marine Harvest.

Marine Harvest to spółka będąca własnością norwesko-cypryjskiego potentata na rynku ptrzetwórstwa ryb Johna Fredriksena.

Nowy właściciel chce kupić również pozostałe akcje Morpolu. Ponieważ oferowana przez niego cena za akcje Morpolu jest sporo wyższa (30-40%) niż aktualna cena akcji na giełdzie w Oslo - transakcja zapewne dojdzie do skutku.

Transakcja przyniesie też zmianę na stanowisku prezesa spółki. Jerzy Małek, który jest założycielem spółki i pełnił do tej pory funkcję prezesa poinformował bowiem, że zrezygnuje z tego stanowiska w I kw. 2013 r.

 

Opracowano na podstawie: www.pb.pl

 

Mój komentarz:

Czy zmiana oznacza coś pozytywnego, czy też negatywnego dla miasta?

Wydaje mi się, że będzie to miało pozytywny wpływ na możliwościwspółpracy Ustki z inwestorem. Ale nie łudźmy się. Marine Harvest zapewne będzie skłonne pomóc miastu tylko tam, gdzie będzie to korzystne dla firmy.

Ciekawe, czyją własnością są tereny postoczniowe. Należą do P. Malka, czy też do firmy Marpol?

Jeśli tereny po Stoczni "Ustka" są własnością firmy, to można się spodziewać ruchu w tym obszarze. Firma albo będzie chciała zaktywizować ten teren albo zechce się go pozbyć. Koncerny, a Marine Harvest takim jest, nie lubią mieć aktywów, które nie służą głównemu obszarowi działania firmy.

Jest też możliwe, że właścicielem terenów jest P. Malek, lub w transakcji dotyczącej sprzedaży firmy pozostawił je sobie. To oznacza, że właśnie pozyskał fundusze, dzięki którym może na nich coś zrobić. Tylko czy zechce się w to bawić mając w pamięci "niezbyt dobre" stosunki z władzami miasta? Pamiętajmy, że interesy robi się z ludźmi. Zostają one uwieńczone powodzeniem zazwyczaj wówczas, gdy robią je ze sobą ludzie chcący i umiejący pójść na kompromis. A po żadnej ze stron takiej woli/umiejętności nie widać.

Cóż, na efekty zmiany właściciela MORPOLu musimy jeszcze poczekać. Sama zmiana zarządzających w firmie zajmie pewnie ok roku.

Rok 2014 może więc być ciekawy dla zachodniej strony Ustki.